Εκδρομή στα Γιάννενα: Μουσείο Βρέλλη και Μουσείο Αργυροτεχνίας

Τη Δευτέρα 20 Μαϊου 2024  οι  μαθητές της Ε΄ και της Στ΄ τάξης πήγαν εκδρομή στα Γιάννενα  Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη εντάσσεται στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που υλοποιούν αυτές οι τάξεις με θέμα: «Νερό, πηγή ζωής, πολιτισμού, χαράς και η διαχείρισή του». Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στον περιβάλλοντα χώρο της λίμνης Παμβώτιδας, να παρατηρήσουν τους οργανισμούς που αναπτύσσονται σ΄αυτήν και να διαπιστώσουν τη σημασία της στην ευρύτερη ανάπτυξη της περιοχής.

Οι μαθητές, αρχικά,  πήγαν στο Μουσείο των Κέρινων Ομοιωμάτων  Βρέλλη όπου είχαν τη δυνατότητα να βιώσουν γεγονότα της Ελληνικής Ιστορίας μέσα από την περιήγηση τους στους χώρους με τους ήρωες που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο σ΄αυτά.

Τέλος, επισκέφτηκαν το Μουσείο Αργυροτεχνίας στο κάστρο της πόλης όπου μέσα από διαδραστικά ψηφιακά παιχνίδια θα έρθουν σε επαφή με την τέχνη της αργυροχοϊας στην περιοχή της Ηπείρου.