…we have borrowed it from our children

Στα πλαίσια του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας, οι μαθητές της Ε΄ τάξης ασχολήθηκαν για περίπου τρεις εβδομάδες με επίκαιρα περιβαλλοντικά θέματα που μας απασχολούν. Συζήτησαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας και με σύνθημα την Κενυάτικη παροιμία «We have not inherited the Earth from our parents, we have borrowed it from our children» σκέφτηκαν τρόπους προστασίας του περιβάλλοντος που μπορούν να κάνουν την διαφορά. Ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ρύπανσης, κλιματικής αλλαγής, ανακύκλωσης, εξοικονόμησης ενέργειας και νερού, συζητώντας πώς μπορούν να υιοθετήσουν συνήθειες πιο φιλικές προς το περιβάλλον. Τέλος, στις 22 Απριλίου 2024, που έχει θεσπιστεί από τα Ηνωμένα Έθνη ως Παγκόσμια Ημέρα της Γης, οι μαθητές ολοκλήρωσαν αυτό τον κύκλο των θεματικών παίζοντας ένα περιβαλλοντικό παιχνίδι. Ας ελπίσουμε η αγάπη για το περιβάλλον να γίνει τρόπος ζωής για όλους!