Διήμερο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο ΚΕΠΕΑ Κλειτορίας

Οι μαθητές της Ε΄ και της Στ΄ τάξης στις 8-9 Απριλίου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Κλειτορίας με θέμα: “Κάτι.. τρέχει”. Σκοπός του Εκπαιδευτικού Προγράμματος ήταν  οι μαθητές και οι
εκπαιδευτικοί να κερδίσουν γνώσεις και εμπειρίες που σχετίζονται με το νερό, να γνωρίσουν τις διάφορες
χρήσεις του, τους τρόπους μέτρησης της καθαρότητάς του και να ευαισθητοποιηθούν στη χρήση και τη διαχείρισή του, καθώς και να γνωρίσουν τη ζωή που υπάρχει μέσα σε αυτό. Ειδικότερα, στόχοι του προγράμματος ήταν να μάθουν να εξετάζουν τα φυσικοχημικά χαρακτηριστικά του νερού, να  γνωρίσουν υδρόβιους μικροοργανισμούς, να εντοπίσουν κατά τη διάρκεια των διαδρομών που πραγματοποιήθηκαν στο πρόγραμμα χρήσεις του νερού του ποταμού, να γνωρίσουν τον τρόπο με τον οποίο γίνεται ο βακτηριδιακός έλεγχος του νερού και να εντοπίζουν τις ανθρώπινες παρεμβάσεις στο φυσικό περιβάλλον. Επιπλέον, οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα διαχείρισης και προστασίας του νερού. Διαπίστωσαν με τα ίδια τους τα μάτια τόσο τη μόλυνση του νερού του ποταμού μέσω του βακτηριδιακού ελέγχου όσο και την ποικιλία της ζωής μέσα στο νερό μέσω της παρατήρησης υδρόβιων μικροοργανισμών. Ήρθαν σε επαφή με τη φύση και  βίωσαν μερικά από τα συναισθήματα που προσφέρει η επίσκεψη σε ένα ποτάμι και η επαφή με το νερό. Έκριναν κι αξιολόγησαν τις ανθρώπινες παρεμβάσεις στο φυσικό περιβάλλον. Ασκήθηκαν στη χρήση και τον χειρισμό της μετροταινίας, του στερεοσκοπίου και των θερμομέτρων.

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους μας, μικρούς και μεγάλους!!!!!!!!!!