Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές της Ε΄ τάξης συζήτησαν για τη σημασία της πολυγλωσσίας στην ζωή μας, ειδικά σε ένα πολυπολιτισμικό σύγχρονο κόσμο σαν αυτό στον οποίο  μεγαλώνουν. Στην συνέχεια, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας και Πληροφορικής, επέλεξαν χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έκαναν έρευνα στο διαδίκτυο και έγραψαν κείμενα στις αντίστοιχες γλώσσες, δημιουργώντας μια συλλογική αφίσα. Μέσα από τη συνεργασία και τηνγνωριμία με εναλλακτικούς τρόπους έκφρασης, έμαθαν ότι η γλώσσα ενώνει διαφορετικούς ανθρώπους που μοιράζονται κοινές ιδέες και αξίες από όλο τον πλανήτη!

Η Στ’ τάξη συμμετείχε στον διαγωνισμό που διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών δημιουργώντας μια αφίσα που απεικονίζει το θέμα “Γλώσσες για την ειρήνη”. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν σύμβολα, αποφθέγματα και ζωγραφιές για να μεταφέρουν μηνύματα ενότητας και κατανόησης μεταξύ διαφορετικών γλωσσών συμβάλλοντας ενεργά στη χρήση των γλωσσών ως μέσο για την υπέρβαση των γλωσσικών και πολιτισμικών διαχωρισμών.