Σχολική εφημερίδα – φύλλο 2

Πριν τη λήξη των σχολείων και των μαθημάτων, οι μαθητές των Α’, Β’, Γ’ και Δ’ τάξεων δημιούργησαν το δεύτερο φύλλο της σχολικής εφημερίδας τους με τίτλο “Τα δυνατά μολύβια των Ροϊτίκων”. Η δημιουργία της ήταν μια ευχάριστη, πρωτότυπη και δημιουργική δραστηριότητα, που στόχευε στην ελεύθερη έκφραση των μαθητών και στην επικοινωνία τους με ανθρώπους εκτός σχολείου. Παράλληλα έδωσε κίνητρο στα παιδιά να εργαστούν σε ομάδες και βοήθησε “να ανοίξει” το σχολείο στην κοινωνία. Οι μαθητές στο δεύτερο φύλλο της εφημερίδας τους έγραψαν άρθρα σχετικά με την πόλη μας, την Πάτρα, την περιοχή μας, τα Ροΐτικα, το καλοκαίρι και τις διακοπές. Την Τρίτη 11 Ιουνίου και την Παρασκευή 14 Ιουνίου οι μαθητές έστησαν στο προαύλιο του σχολείου το δικό τους “περιπτεράκι” και έγιναν μικροί εφημεριδοπώλες.

Βρείτε την ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας πατώντας εδώ.