Εκπαιδευτική επίσκεψη των τάξεων Ε, ΣΤ1 και ΣΤ2 στην έκθεση μετεωρολογίας “Του καιρού τα μυστικά”.

Στα πλαίσια υλοποίησης των προγραμματισμένων δράσεων του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2019-2020, οι τάξεις Ε, ΣΤ1 και ΣΤ2, με την συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών τους, μετέβησαν την Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019 στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου ΤΙΤΑΝ στο Δρέπανο Αχαΐας και παρακολούθησαν την διαδραστική-εκπαιδευτική έκθεση μετεωρολογίας «Του καιρού τα μυστικά».  Η έκθεση, διάρκειας περίπου 90 λεπτών, είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας της Α.Ε. Τσιμέντων ΤΙΤΑΝ και του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, ενώ την επιστημονική επιμέλεια της όλης παρουσίασης έχει η επιστημονική ομάδα Εκπαιδευτικής Μετεωρολογίας «Περί ανέμων και υδάτων» του meteo.gr.
Η έκθεση αποσκοπεί, μέσα από έναν συνδυασμό βίντεο, προσομοιώσεων, πειραμάτων και διαδραστικών εφαρμογών σε tablets:
α) στην επαφή των μαθητών με τον κόσμο της μετεωρολογίας και τα όργανα που χρησιμοποιεί,                               β) στην ερμηνεία των καιρικών φαινομένων και τους τρόπους προστασίας, όταν η έντασή τους εγκυμονεί κινδύνους και
γ) στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της.

Ακολουθούν φωτογραφικά στιγμιότυπα από την εκπαιδευτική επίσκεψη.