Δράσεις μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό

Η μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο δημοτικό Σχολείο θεωρείται μια εξαιρετική κρίσιμη εμπειρία στη ζωή του παιδιού επειδή θέτει τις βάσεις της μετέπειτα σχολικής του πορείας. Η ομαλή του μετάβαση δεν αποβλέπει μόνο στην ακαδημαϊκή επιτυχία του μαθητή αλλά πρωτίστως στην καλλιέργεια συναισθημάτων κοινωνικής και συναισθηματικής επάρκειας.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος της μετάβασης οι δασκάλες του νηπιαγωγείου μαζί με την εκπαιδευτικό της Α΄ τάξης  του σχολείου μας έχουν σχεδιάσει κοινές εκπαιδευτικές δράσεις των νηπίων με τους μαθητές της Α΄τάξης. Μια από αυτές ήταν ενόψει των γιορτών του Πάσχα να φτιάξουν πασχαλινά κουλουράκια για να βάλουν στα πασχαλινά τους καλαθάκια.

Επίσης μια άλλη δράση πραγματοποιήθηκε στο μάθημα της γυμναστικής όπου οι μαθητές της Α΄τάξης έπαιξαν διάφορα παιχνίδια με τα νηπιάκια.