Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς  Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Η ημέρα καθιερώθηκε το 1966, από την ΙΒΒΥ,  Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για την Νεότητα , με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Σε όλες τις χώρες τα παιδιά, οι συγγραφείς, οι εικονογράφοι, οι μεταφραστές, οι βιβλιοθηκάριοι, οι εκδότες και οι εκπαιδευτικοί γιορτάζουν την παγκόσμια αυτή ημέρα με διάφορες εκδηλώσεις σε σχολεία, βιβλιοθήκες, βιβλιοπωλεία και άλλους χώρους, δείχνοντας έτσι την αγάπη και το ενδιαφέρον τους για τα βιβλία και το διάβασμα.

Με αφορμή αυτό τον εορτασμό, το Σχολείο μας οργάνωσε διάφορες δράσεις ανά τάξη μέσα από τις οποίες οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με μεγάλη ποικιλία βιβλίων, να τα ξεφυλλίσουν, να τα διαβάσουν, να κάνουν βιβλιοπαρουσιάσεις, να φτιάξουν βιογραφικά σημειώματα Ελλήνων και ξένων συγγραφέων.