Με αγάπη για τα παιδιά της “Φλόγας”

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αποταμίευσης (31 Οκτωβρίου), οι μαθητές της Α΄ τάξης αγόρασαν τον κουμπαρά τους και ξεκίνησαν να αποταμιεύουν, μαθαίνοντας έτσι την αξία των χρημάτων και της αποταμίευσης. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς έσπασαν τον κουμπαρά τους, καταμέτρησαν τα χρήματα και αποφάσισαν να καταθέσουν το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε στον Σύλλογο Γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια «Φλόγα». Έτσι, αντιπροσωπεία των μαθητών με τη συνοδεία της εκπαιδευτικού της τάξης και των γονέων τους επισκέφθηκε τα γραφεία της Φλόγας, όπου τους υποδέχτηκαν με χαρά μέλη του συλλόγου. Οι υπεύθυνοι αφού παρουσίασαν τον σκοπό και τις δράσεις της Φλόγας, απάντησαν με προθυμία στις απορίες των μικρών μαθητών και τους πρόσφεραν αναμνηστικά δώρα. Οι μαθητές ευχήθηκαν στα παιδάκια καλή ανάρρωση. Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Ροϊτίκων εύχονται στα παιδιά με νεοπλασματική ασθένεια καλή δύναμη, ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στο σπίτι τους!