Σπίτι του Νερού και Κάστρο της Πάτρας

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 οι μαθητές των Α’, Β΄ και Γ’ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το «Σπίτι του Νερού», ένα πανέμορφο Κέντρο Πληροφόρησης για την Εξοικονόμηση του Νερού στο κτίριο της δεξαμενής του Κάστρου στην Πάτρα.
Οι μαθητές πληροφορήθηκαν για την αξία της εξοικονόμησης του νερού, ενημερώθηκαν επίσης για τη χρησιμότητα και ευαισθητοποιήθηκαν για την βιώσιμη διαχείρισή του. Όλα αυτά μέσα από εκπαιδευτικά βίντεο, κινούμενα σχέδια, βιωματική ενημέρωση και παιχνίδια.
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Κάστρο της Πάτρας.  Εκεί περιηγήθηκαν μέσα στο Παλαιό Φρούριο της πόλης μας και θαύμασαν την πανοραμική θέα.
Επανήλθαμε στη βάση μας με κέφι και χαμόγελα! Ήταν μια όμορφη εκπαιδευτική εκδρομή.