Γιορτή λήξης

Την Τετάρτη στις 7 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε μια θεατρική παράσταση με θέμα “Η Μικρασιάτισσα”  μια παράσταση βασισμένη στο βιβλίο της Φιλιώς Χαϊδεμένου.

Η Φιλιώ Χαϊδεμένου γεννήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1899 στα Βουρλά της Μικράς Ασίας, κοντά στη Σμύρνη, από Ναξιώτη στην καταγωγή πατέρα και μητέρα Σμυρνιά.

Βίωσε τη Μικρασιατική Καταστροφή, έχασε αδέλφια και πατέρα, η ίδια όμως κατάφερε να φτάσει και να εγκατασταθεί στην Ελλάδα, στη Νέα Φιλαδέλφεια.  Όμως δεν ξέχασε τον τόπο της και ορκίστηκε να κάνει κάτι για να μην ξεχαστεί ποτέ η Μικρά Ασία, ο ελληνισμός της και ο ιδιαίτερος πολιτισμός της.

Η ιστορία της ζωντάνεψε από  τους μαθητές της Στ ΄τάξης του σχολείου μας, ενώ συμμετείχαν με χορευτικά και μικρασιάτικα τραγούδια οι μαθητές της Γ΄, της Δ΄, και της Ε΄τάξης.

«Ο νους μου φεύγει ξανά και πηγαίνει σε μέρη πού με πονάνε,

σε μέρη που δεν θα ξεχάσω ποτέ.

Ο πόνος θα σταματήσει μόνο όταν πεθάνω.

Το σώμα μου βρίσκεται εδώ, στο τώρα,

αλλά το μυαλό μου συνεχίζει στο ΤΟΤΕ,

στην αγαπημένη πατρίδα που δεν ξέχασα ούτε στιγμή…»,

Από το αυτοβιογραφικό βιβλίο της Φιλιώς Χαϊδεμένου